Tento týden máme zavřeno, opět otevíráme v úterý 2. ledna. Těšíme se na vás!
Doporučovaný denní příjem soli pro děti od čtyř do šesti let věku jsou tři gramy, od pěti do deseti let pět gramů a všech starších do šesti gramů. Čeští muži denně přijímají 14,5 gramu soli a ženy 10,4 gramu. To je podle člena výboru pediatrické společnosti profesora Jana Jandy trojnásobná spotřeba oproti doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pokud rodiče sami hodně solí, nešetří se solí ani v dětské stravě. Sůl dodává jídlu chuť, dětem pak už méně osolené jídlo nechutná. Tělo si na sůl navykne a děti solení požadují. Navíc po slaném je žízeň, děti ji zahánějí sladkými nápoji. Vedle zvýšeného tlaku z přemíry soli tak jsou děti ohroženy i obezitou, řekl Janda.

Zvýšené hodnoty tlaku, tzv. prehypertenzi, má podle Jandy už řada náctiletých v Česku. Při nezměněném jídelníčku se mohou během pár let dopracovat k vysokému tlaku. Ten zvyšuje riziko mrtvice a infarktu, ale i řídnutí kostí, astmatu a v pozdějším věku i nádorů žaludku.

Pediatři se v ordinacích věnují osvětě, odborná společnost připravuje se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) osvětové akce pro rodiče i děti. "My to děláme proto, že se prokázalo, že zvýšený příjem soli je spojen se zvýšeným tlakem. Asi polovina českých dospělých mužů a třetina dospělých žen má hypertenzi, které se také říká tichý zabiják," řekl Janda.

Důležité hlídat obsah soli
Rodiče sami podle profesora mohou ovlivnit příjem soli u dítěte jen ze zhruba 20 procent tím, že při vaření méně solí a na stůl nedávají slánku na dosolování. Asi 80 procent soli nosí v nákupech ze supermarketů a značné dávky jsou i v jídle z řetězců rychlého občerstvení.

"Pokud chtějí rodiče množství soli hlídat, znamená to při nákupu vybírat zboží a dívat se na etikety. WHO i EU nás tlačí do toho, aby na každém balení byl vedle obsahu kalorií a tuku i obsah soli," připomněl profesor. Akce na zvýšení povědomí o nebezpečí nadměrného solení by podle něj měly směřovat i na výrobce, ti prý ale většinou snižovat obsah soli nechtějí. Sůl konzervuje, zlepšuje chuť, a tak zvyšuje prodej.

Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) doplnila, že pro školy se chystá interaktivní programy, kde si děti vyzkoušejí, jak zkusit nahradit sůl, a dozvědí se, jaké množství soli je doporučeno. "Ukazujeme jim třeba celoživotní spotřebu na čtyřech pytlích soli oproti doporučené, kterou tvoří jeden pytel, aby si to názorně představily," řekla. Děti dostanou i zdravé recepty, semafory jim označují vhodné a nevhodné potraviny.

Od září 2015 běží studie sledující obsah soli ve školních obědech. Z náhodně vybrané jídelny se odebere vzorek oběda, určí se množství soli a dalších látek. Projekt potrvá do konce roku 2016, pak bude vyhodnocen.

Zdroj: novinky.cz
Pití citrónové vody po ránu posiluje imunitu a obranyschopnost těla
Citróny obsahují spoustu vitamínů, mimo jiné také vitamín C, který je vhodný doplňovat zejména v období chřipkové sezóny. Mimo jiné malé žluté plody obsahují i všechny důležité vitamíny skupiny B, vápník, železo, draslík, hořčík či vlákninu. Důvodů, proč citrónovou vodou začínat každé ráno, je ale daleko víc.
Největší hodnotný podíl zabírá vitamín C, který je hlavním prvkem zlepšujícím imunitu lidského organismu. Ten je vhodný potravinami doplňovat zejména v období chřipkové sezóny.

Citrón při stresu
Hladina vitamínu C v lidském těle závisí mimo jiné na tom, zda je člověk ve stresu, nebo má jinak oslabený imunitní systém. Pití citrónové vody se doporučuje zejména při velké psychické a fyzické zátěži.

Vitamín C obsažený v tomto ovoci také podporuje produkci kolagenu v pleti, čímž udržuje pleť mladistvou a zářivou. Obsahuje antioxidanty, které chrání pokožku před zhoubným vlivem volných radikálů, UV zářením, nečistotami a toxiny.

Pozor na sklovinu
Pokud se rozhodnete do svého ranního rituálu zařadit pití šťávy z čerstvě vymačkaného citrónu, nikdy nevynechejte vodu. Citrónová šťáva sama o sobě totiž může naleptávat sklovinu zubů, proto ji vždy řeďte s vodou (nejlépe vlažnou) a ústa následně vypláchněte vodou.

Citrónová voda pomáhá ke správné funkci střev, urychluje trávení a také odchod odpadních látek z těla. Je skvělou prevencí proti zácpě či průjmu, má protizánětlivé účinky a vyrovnává pH v těle. Snižuje také nezdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Pozitivní vliv na vnitřní orgány
Látky obsažené v citrónu se vstřebávají do krve a putují do jater, kde podporují jejich funkci a produkci enzymů.

Citrón je také zdrojem draslíku, který je nezbytný pro dobrou funkci nervové soustavy a udržování normálního krevního tlaku.

Krom toho mají látky obsažené v citrónu účinky antibakteriální a protirakovinné.

Zdroj: novinky.cz

GREENBAR - veganská jídelna na Ztracené ulici v Kroměříži

51cc29e1892380cadcbf0600.jpg
Týden od 12.- 16. 11. 2018

„Proto, jestliže je někdo v Kristu, je nové stvoření. Staré věci pominuly, hle, vše je nové! To všechno je pak z Boha, který nás se sebou smířil skrze Ježíše Krista a dal nám službu toho smíření totiž že Bůh byl v Kristu, když smiřoval svět se sebou, nepočítaje lidem jejich hříchy. A slovo o tom smíření svěřil nám. Proto tedy jako Kristovi velvyslanci prosíme na místě Kristově, jako by skrze nás žádal Bůh: Smiřte se s Bohem.“ 2. Korintským 5,17-20

PONDĚLÍ

Polévka: zeleninová BL

Květákový mozeček, brambory BL

Hlívový guláš, špaldové placky, rýže BL

Rýže s jablky hrušková poleva BL

Salát: míchaný s rajčaty a cibulí, ovocný s kiwi

ÚTERÝ

Polévka: kyselice BL

Dušená mrkev, cizrnová sekaná, brambor BL

Kroupový Kuba, žampionová omáčka

Jáhly s mákem BL, BC

Salát: řepový s kyselým zelím, ovocný s pomerančem

STŘEDA

Polévka: čočková BL

Zelenina „Čína“ s fazolemi, rýže BL

Bramborové placky, česneková poleva BL

Salát: celerový s mrkví


ČTVRTEK

Polévka: pórková BL

Pečená řepa s tofu, bramborová kaše BL

Pohankové rizoto, brokolicová poleva BL

Salát: míchaný s ředkvičkou a pórkem

PÁTEK

Polévka: žampionová BL

Těstoviny zapečené se zeleninou, hokaido poleva

Fazole na paprice, rýže BL

Rýžová kaše s datlemi BL, BC

Salát: zelný s mrkví, ovocný


NABÍDKA HOTOVÝCH JÍDEL: denně od 11:30 do 14.30.
CENA STANDARTNÍHO MENU : 89,- Kč, dětské menu 74,-Kč
BL – bezlepkové jídlo
BC – jídlo bez cukru
Příznaky: Vysoký obsah cholesterolu je neviditelné riziko, protože nemá přímé vnější příznaky. Příznaky jsou podobné jako u aterosklerózy (možné bolesti nohou, vysoký krevní tlak, bolest v hrudní oblasti okolo srdce atd.) a vysokého krevního tlaku (bolest hlavy, zmlžené vidění, rychlý tep nebo pocit malátnosti).

Příčina: Cholesterol je tuková voskovitá hmota, která se běžně vyskytuje ve všech tělních buňkách. Je používán ke stavbě buněk, k tvorbě hormonů a pomáhá při trávení potravy. Tvá játra vyprodukují pro tělo dostatek cholesterolu. Ale cholesterol se nachází také ve všech živočišných produktech , v mléčných výrobcích, v sádle a hydrogenovaných tucích. Nadbytek cholesterolu se hromadí v tukových zásobách podél vnitřních stěn tepen. Tak pomalu cévy ucpává a natrhává tkáně a vytváří vláknitý plak. Výsledkem je ateroskleróza.
Tady jsou některá fakta o cholesterolu, abys lépe mohl pochopit celou situaci:
Zaprvé se cholesterol nachází v naší stravě, většina z toho je ve vajíčkách a mase. Jedno vejce má 275 mg a třeba jablko nemá žádný.
Dále je cholesterol ve tvé krvi. To je to, co měří lékař. Ideálně by měl být pod 200 mg/dl. V krvi jsou dva typy cholesterolu:

lipoproteiny s nízkou hustotou - LDL (low density lipoproteins)
tento typ ucpává tepny a je pro tebe špatný. Čím je jeho hodnota v krvi nižší, tím je to lepší.

lipoproteiny s vysokou hustotou - HDL (high density lipoproteins)
tento cholesterol čistí artérie a je pro tebe dobrý. Čím je jeho hodnota v krvi vyšší tím je to lepší.

Když se hladina cholesterolu zvyšuje, tak každé zvýšené 1% hladiny cholesterolu zvyšuje riziko srdečního infarktu o 2%. Takže většina lidí v našem národě je ve velkém nebezpečí srdečního infarktu. A přesto se tento problém dá řešit.
Ideální rozmezí cholesterolu je 170-190 mg/dl. Pod 150 mg/dl je zvýšené riziko úmrtí z jiných příčin, jako je rakovina jater, nemoci plic a různé druhy mozkové mrtvice.

Přirozená léčba: Nejez nasycené tuky. To je typ tuku obsažený v mase, másle, sýrech a hydrogenovaných olejích – což je nejhorší druh všech olejů a tuků, protože nejvíce zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.
Jez pouze složené nenasycené tuky. To snižuje cholesterol. Tento typ se nachází pouze v rostlinných olejích, jako je kukuřičný, sojový, klíčkový a lněný olej. Používej pouze oleje lisované za studena, nikdy nepoužívej hydrogenované oleje (ani částečně). Většina olejů v obchodech jsou často hydrogenované. Nepoužívej hydrogenovaný řepkový olej.
Když jíš velká jídla, stimulují se tím játra k produkci enzymu, který zvyšuje jaterní vylučování cholesterolu. Jez menší porce.
Nejez nic, co je smažené. Ještě horší jsou smažené potraviny na živočišných tucích (což je většinou). Buď na pozoru před rychlými občerstveními.

Vypij denně nejméně osm sklenic vody. Je to potřebné k tomu, aby tělem procházela vláknina, která absorbuje cholesterol.
Lecitin je úžasný pro emulgování tuků a cholesterolu, takže mohou být tělem využity nebo odplaveny ven. Užívej potraviny bohaté na lecitin, jako jsou sojové boby, nebo lecitinové granule, které se z toho získávají; jsou lepší než tekutý lecitin.
Nejlepší olej pro tvé používání je klíčkový olej a lněný olej – v malé míře. Připravuj si jídla bez oleje a tuků. Poté si přidej trošku oleje až na talíř na hotové jídlo. Takto si budeš moci dobře spočítat, kolik tuku používáš, a že to nebude tuk tepelně zpracovaný.
Dále můžeš používat jednoduché nenasycené oleje. Dnes se již ví, že také snižují cholesterol. To je například olivový olej a různé jiné potraviny, jako například ořechy a avokádo. (Ohledně za studena lisovaného bezerukového řepkového oleje se stále ještě vedou spory, proto ho zde nebudeme uvádět). Tyto tuky velmi rychle snižují špatný LDL cholesterol. Avokádo je jedno z nejtučnějších potravin, přesto má tendenci cholesterol snižovat!
Ořechy snižují cholesterol, zvláště vlašské ořechy. Dále jsou dobré i sojové boby a fazole.
Nejez průmyslově zpracované potraviny, nejez často arašídové máslo, protože se skoro vždy při jeho výrobě odstraní arašídový tuk a nahradí se levnými hydrogenovanými oleji (někdy dokonce sádlem). Kupuj pouze kvalitní arašídové máslo. Otevři si ho a ucítíš ten rozdíl. Nejez sušenky, chipsy a další tučné pochutiny.

Vajíčka obsahují hodně cholesterolu (275 mg v jednom vejci); přesto studie dokazují, že u většiny lidí nezvyšují hladinu cholesterolu. To je proto, že žloutek obsahuje jak hodně cholesterolu tak i hodně lecitinu, který je potřebný k jeho využití.
Jez více ovoce a fazolí. Obojí obsahuje pektin, který obklopí cholesterol a vyloučí ho z těla. Pektin je ve veškerém ovoci a fazolích. Také mrkve snižují cholesterol, protože obsahují pektin. Zelí, brokolice a cibule mají pektin vápenatý.
Každý den potřebuješ 6 gramů vlákniny rozpustné ve vodě. Ta se nachází v ovoci, zelenině, v celý zrnech, luštěninách a ořechách. Kukuřice, rýže a oves pomáhají snižovat LDL cholesterol, aniž by snižovaly HDL cholesterol. Pšeničné otruby pomáhají proti rakovině tlustého střeva, ale nesnižují LDL cholesterol. Ovesné otruby snižují cholesterol stejným způsobem jako pektin. Dělej si placky z ovesných otrub a jez je každý den. Ovesná kaše je také moc dobrá.
Čerstvý česnek snižuje cholesterol (a také vysoký krevní tlak), ale není tomu tak u vařeného nebo u česneku, který je zbaven uměle zápachu. Bylo zjištěno, že esenciální olej obsažený v česneku i v cibuli snižuje hodnoty cholesterolu v krvi a stimuluje fibrinolytickou činnost. Každodenní užívání česneku, třeba jen v tabletách, po dobu 3-4 měsíců sníží cholesterol o 14-20% a triglyceridy o 18-24%.
Celerová šťáva význačně snižuje cholesterol.
Všechny rostliny, které obsahují fytosteroly snižují cholesterol. Nejvíce toho obsahuje sezamové semínko a dále slunečnicové semínko, květák, fíky, jahody, cibule, cukety, meruňky, rajčata a celer.
Vitamin C, E a niacin také snižují cholesterol, spolu s vápníkem.
Vitamin C snižuje oxidaci LDL a zabraňuje vzniku srdečních onemocnění. K tomuto účelu je i velmi dobrý vitamin E a selen. Zinek a měď zvyšují HDL cholesterol a snižují LDL.
Používáním 30mg denně B15 3x denně po dobu 20 dni byl u testovaných osob snížen cholesterol o 90%!

Další rady:
Cvičení pomáhá snižovat špatný cholesterol. Pravidelné pečlivé cvičení zvyšuje hladinu HDL a snižuje LDL.
Nepoužívej kávu, tabák nebo alkohol. Zvyšují škodlivý LDL cholesterol. Kysličník uhelnatý ničí stěny tepen, takže se může vytvářet zacpání. Vyhýbej se všem drogám.
Tady jsou některé rostliny, které snižuji cholesterol: zázvor, pískavice řecké seno, ječmen, spirulina a olej z citrónové trávy.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one