Tento týden máme zavřeno, opět otevíráme v úterý 2. ledna. Těšíme se na vás!
Doporučovaný denní příjem soli pro děti od čtyř do šesti let věku jsou tři gramy, od pěti do deseti let pět gramů a všech starších do šesti gramů. Čeští muži denně přijímají 14,5 gramu soli a ženy 10,4 gramu. To je podle člena výboru pediatrické společnosti profesora Jana Jandy trojnásobná spotřeba oproti doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pokud rodiče sami hodně solí, nešetří se solí ani v dětské stravě. Sůl dodává jídlu chuť, dětem pak už méně osolené jídlo nechutná. Tělo si na sůl navykne a děti solení požadují. Navíc po slaném je žízeň, děti ji zahánějí sladkými nápoji. Vedle zvýšeného tlaku z přemíry soli tak jsou děti ohroženy i obezitou, řekl Janda.

Zvýšené hodnoty tlaku, tzv. prehypertenzi, má podle Jandy už řada náctiletých v Česku. Při nezměněném jídelníčku se mohou během pár let dopracovat k vysokému tlaku. Ten zvyšuje riziko mrtvice a infarktu, ale i řídnutí kostí, astmatu a v pozdějším věku i nádorů žaludku.

Pediatři se v ordinacích věnují osvětě, odborná společnost připravuje se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) osvětové akce pro rodiče i děti. "My to děláme proto, že se prokázalo, že zvýšený příjem soli je spojen se zvýšeným tlakem. Asi polovina českých dospělých mužů a třetina dospělých žen má hypertenzi, které se také říká tichý zabiják," řekl Janda.

Důležité hlídat obsah soli
Rodiče sami podle profesora mohou ovlivnit příjem soli u dítěte jen ze zhruba 20 procent tím, že při vaření méně solí a na stůl nedávají slánku na dosolování. Asi 80 procent soli nosí v nákupech ze supermarketů a značné dávky jsou i v jídle z řetězců rychlého občerstvení.

"Pokud chtějí rodiče množství soli hlídat, znamená to při nákupu vybírat zboží a dívat se na etikety. WHO i EU nás tlačí do toho, aby na každém balení byl vedle obsahu kalorií a tuku i obsah soli," připomněl profesor. Akce na zvýšení povědomí o nebezpečí nadměrného solení by podle něj měly směřovat i na výrobce, ti prý ale většinou snižovat obsah soli nechtějí. Sůl konzervuje, zlepšuje chuť, a tak zvyšuje prodej.

Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) doplnila, že pro školy se chystá interaktivní programy, kde si děti vyzkoušejí, jak zkusit nahradit sůl, a dozvědí se, jaké množství soli je doporučeno. "Ukazujeme jim třeba celoživotní spotřebu na čtyřech pytlích soli oproti doporučené, kterou tvoří jeden pytel, aby si to názorně představily," řekla. Děti dostanou i zdravé recepty, semafory jim označují vhodné a nevhodné potraviny.

Od září 2015 běží studie sledující obsah soli ve školních obědech. Z náhodně vybrané jídelny se odebere vzorek oběda, určí se množství soli a dalších látek. Projekt potrvá do konce roku 2016, pak bude vyhodnocen.

Zdroj: novinky.cz
Pití citrónové vody po ránu posiluje imunitu a obranyschopnost těla
Citróny obsahují spoustu vitamínů, mimo jiné také vitamín C, který je vhodný doplňovat zejména v období chřipkové sezóny. Mimo jiné malé žluté plody obsahují i všechny důležité vitamíny skupiny B, vápník, železo, draslík, hořčík či vlákninu. Důvodů, proč citrónovou vodou začínat každé ráno, je ale daleko víc.
Největší hodnotný podíl zabírá vitamín C, který je hlavním prvkem zlepšujícím imunitu lidského organismu. Ten je vhodný potravinami doplňovat zejména v období chřipkové sezóny.

Citrón při stresu
Hladina vitamínu C v lidském těle závisí mimo jiné na tom, zda je člověk ve stresu, nebo má jinak oslabený imunitní systém. Pití citrónové vody se doporučuje zejména při velké psychické a fyzické zátěži.

Vitamín C obsažený v tomto ovoci také podporuje produkci kolagenu v pleti, čímž udržuje pleť mladistvou a zářivou. Obsahuje antioxidanty, které chrání pokožku před zhoubným vlivem volných radikálů, UV zářením, nečistotami a toxiny.

Pozor na sklovinu
Pokud se rozhodnete do svého ranního rituálu zařadit pití šťávy z čerstvě vymačkaného citrónu, nikdy nevynechejte vodu. Citrónová šťáva sama o sobě totiž může naleptávat sklovinu zubů, proto ji vždy řeďte s vodou (nejlépe vlažnou) a ústa následně vypláchněte vodou.

Citrónová voda pomáhá ke správné funkci střev, urychluje trávení a také odchod odpadních látek z těla. Je skvělou prevencí proti zácpě či průjmu, má protizánětlivé účinky a vyrovnává pH v těle. Snižuje také nezdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Pozitivní vliv na vnitřní orgány
Látky obsažené v citrónu se vstřebávají do krve a putují do jater, kde podporují jejich funkci a produkci enzymů.

Citrón je také zdrojem draslíku, který je nezbytný pro dobrou funkci nervové soustavy a udržování normálního krevního tlaku.

Krom toho mají látky obsažené v citrónu účinky antibakteriální a protirakovinné.

Zdroj: novinky.cz

GREENBAR - veganská jídelna na Ztracené ulici v Kroměříži

51cc29e1892380cadcbf0600.jpg
Týden od 12.- 16. 11. 2018

„Proto, jestliže je někdo v Kristu, je nové stvoření. Staré věci pominuly, hle, vše je nové! To všechno je pak z Boha, který nás se sebou smířil skrze Ježíše Krista a dal nám službu toho smíření totiž že Bůh byl v Kristu, když smiřoval svět se sebou, nepočítaje lidem jejich hříchy. A slovo o tom smíření svěřil nám. Proto tedy jako Kristovi velvyslanci prosíme na místě Kristově, jako by skrze nás žádal Bůh: Smiřte se s Bohem.“ 2. Korintským 5,17-20

PONDĚLÍ

Polévka: zeleninová BL

Květákový mozeček, brambory BL

Hlívový guláš, špaldové placky, rýže BL

Rýže s jablky hrušková poleva BL

Salát: míchaný s rajčaty a cibulí, ovocný s kiwi

ÚTERÝ

Polévka: kyselice BL

Dušená mrkev, cizrnová sekaná, brambor BL

Kroupový Kuba, žampionová omáčka

Jáhly s mákem BL, BC

Salát: řepový s kyselým zelím, ovocný s pomerančem

STŘEDA

Polévka: čočková BL

Zelenina „Čína“ s fazolemi, rýže BL

Bramborové placky, česneková poleva BL

Salát: celerový s mrkví


ČTVRTEK

Polévka: pórková BL

Pečená řepa s tofu, bramborová kaše BL

Pohankové rizoto, brokolicová poleva BL

Salát: míchaný s ředkvičkou a pórkem

PÁTEK

Polévka: žampionová BL

Těstoviny zapečené se zeleninou, hokaido poleva

Fazole na paprice, rýže BL

Rýžová kaše s datlemi BL, BC

Salát: zelný s mrkví, ovocný


NABÍDKA HOTOVÝCH JÍDEL: denně od 11:30 do 14.30.
CENA STANDARTNÍHO MENU : 89,- Kč, dětské menu 74,-Kč
BL – bezlepkové jídlo
BC – jídlo bez cukru

Omega 3 mastné kyseliny jsou pro vás nejlepší

Olej ve stravě je složen z mastných kyselin. Omega 3 jsou nejlepším druhem mastných kyselin, které můžeme konzumovat. Omega 3 mastné kyseliny jsou dlouhé řetězce polynenasycených mastných kyselin, které obsahují kyselinu Eikosapentaenovou (EPA), tuk s velmi dobrými účinky na srdce. Například EPA pomáhá snižovat lepivost krevních destiček, srážlivost buněk v těle (Leaf A. Weber, “Cardiovascular effects of n-3 fatty acids,” New England Journal of Medicine, March 1988). Je důležitá, protože pomáhá proti shlukování krevních destiček v cévách. Což může snižovat riziko srážení krve v srdci a infarktu.

Omega 3 také pomáhají snížit krevní tlak (R. Lorenz, U. Spengler, et al., “Platelet function formation and blood pressure control,” Circulation, March 1983). Koncentrace triglyceridů se sníží v důsledku požívání tohoto typu potravy (S. Margolis, A.S. Dobbs, “Nutritional management of plasma lipid disorders,” Journal American College of Nutrition, 1989, supplement). A proto se snižuje vznik arteriosklerózy.

Pokud nastane infarkt, omega 3 mastné kyseliny zabraňují velkému poškození srdce od infarktu. (B.R. Culp, W.E.M. Lands, et al., “Effect of dietary supplementation on experimental myocardial infarction,” Prostaglandins, December 1980). Také snižují pravděpodobnost krevních sraženin po angioplastice (B. R. Culp, J. J. Popma, et al., “Reduction in the rate of early restenosis,” New England Journal of Medicine, September 1988) a může snížit riziko ucpání bypassu po operaci (J. Eritsland, Arnesen, et al., “Effect of n-3 fatty acids on coronary artery bypass graft patency,” American Journal 0f Cardiology, January 1996). Kouření omezuje užitek z Omega 3 mastných kyselin, které zabraňují srdečním onemocněním (P. Pietinen, et al., “Intake of fatty acids and risk of coronary heart disease,” American Journal of Epidemiology, May 1997).

Omega 3 pomáhají při revmatoidní artritidě a dalších artriritidických zánětech (P. Geusens, C. Wouters, et al., “Long-term effect of omega-3 fatty acid in active rheumatoid arthritis,” Arthritis Rheum, June 1994).

Další nemoci při kterých pomáhají omega 3 mastné kyseliny: Lupénka (Clinical Investigation, August 1993) primární Rayundova nemoc (American Journal of Medicine, February 1989), Gastrointestinální vředy (Gut, November 1994), kolitida (Annual Internal Medicine, April 1992), Crohnova nemoc (New England Journal of Medicine, June 1996), deprese (American Journal of Clinical Nutrition, July 1995), zvýšená agresivita (tamtéž), prevence rakoviny prsu a rakoviny střev (Journal of National Cancer Institute, November 1993; Cancer April 1994), žaludeční a kožní vředy (Gut, November 1994).

V nové knize píšící o Omega 3, Andrew Stoll vysvětluje, že polynenasycené kyseliny mohou pomoci v řadě psychických poruch. Mozek se skládá z 60% z tuků, a proto pro správnou funkci potřebuje Omega 3. Nedostatek Omega 3 v jídelníčku je spojený se zvýšenou depresí, bipolární poruchou (maniodepresí) a sebevražednými sklony (U.S. News & World Report, April 23, 2001).

Kromě toho je Omega 3 také důležitá pro kojence matky.

„Těhotné a novorozeňata často vyčerpají svým matkám tyto kyseliny s cílem uživit svůj vlastní mozek. Pokud má žena málo Omega 3, může dojít do fáze poporodních depresí. Děti spotřebují velké množství těchto kyselin během třetího trimestru těhotenství a mateřské mléko udržuje stálý příjem od narození. Naopak kojenecká výživa poskytuje velmi málo…Nikdo nepochybuje o tom, že Omega 3 pomáhá stavět a udržovat mozkovou tkáň…lněné semínko, lněný olej, olej z pšeničných klíčků a vlašské ořechy jsou jejími dobrými zdroji, také je vhodná tmavě zelená zelenina jako je špenát a kapusta“ – (tamtéž)

Říká se, že rybí olej je velmi bohatým zdrojem Omega 3, ale měli byste si být vědomi skutečnosti, že ryby a rybí olej u diabetiků mohou zhoršit hladinu cukru v krvi, prodlouží dobu srážlivosti krve, a vedou k nadváze. Kromě toho mořské plody jsou velká zásobárna pro nakažlivé nemoci. Toxiny z kontaminované vody mají sklon k uskladňování se v tukových tkáních ryb. Každý rok je v USA okolo 113 000 ohlášených případů otravy kontaminovanými mořskými plody. Přidejme k tomu ještě skutečnost, že cholesterol obsažený ve většině rybích olejů je vyšší než v hovězím mase.

Nejbohatší zdroj na světě Omegy-3 je v precizně zpracovaném oleji. Podle názoru současného spisovatele Barleana je lněný olej nejlepší na trhu. Jedna polévková lžíce dodá 6200mg Omega 3, což je daleko více než z jiného přírodního zdroje. Podívejte se na poslední stranu dole na odkaz. Jakmile získáte lněný olej, protřepte ho a nalijte malé množství do sklenice, uchovejte ho v ledničce a denně ho používejte. Zbytek oleje udržujte v mrazáku.
Zdroj: http://www.nasezdravi.info/node/203
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one