Doporučovaný denní příjem soli pro děti od čtyř do šesti let věku jsou tři gramy, od pěti do deseti let pět gramů a všech starších do šesti gramů. Čeští muži denně přijímají 14,5 gramu soli a ženy 10,4 gramu. To je podle člena výboru pediatrické společnosti profesora Jana Jandy trojnásobná spotřeba oproti doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pokud rodiče sami hodně solí, nešetří se solí ani v dětské stravě. Sůl dodává jídlu chuť, dětem pak už méně osolené jídlo nechutná. Tělo si na sůl navykne a děti solení požadují. Navíc po slaném je žízeň, děti ji zahánějí sladkými nápoji. Vedle zvýšeného tlaku z přemíry soli tak jsou děti ohroženy i obezitou, řekl Janda.

Zvýšené hodnoty tlaku, tzv. prehypertenzi, má podle Jandy už řada náctiletých v Česku. Při nezměněném jídelníčku se mohou během pár let dopracovat k vysokému tlaku. Ten zvyšuje riziko mrtvice a infarktu, ale i řídnutí kostí, astmatu a v pozdějším věku i nádorů žaludku.

Pediatři se v ordinacích věnují osvětě, odborná společnost připravuje se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) osvětové akce pro rodiče i děti. "My to děláme proto, že se prokázalo, že zvýšený příjem soli je spojen se zvýšeným tlakem. Asi polovina českých dospělých mužů a třetina dospělých žen má hypertenzi, které se také říká tichý zabiják," řekl Janda.

Důležité hlídat obsah soli
Rodiče sami podle profesora mohou ovlivnit příjem soli u dítěte jen ze zhruba 20 procent tím, že při vaření méně solí a na stůl nedávají slánku na dosolování. Asi 80 procent soli nosí v nákupech ze supermarketů a značné dávky jsou i v jídle z řetězců rychlého občerstvení.

"Pokud chtějí rodiče množství soli hlídat, znamená to při nákupu vybírat zboží a dívat se na etikety. WHO i EU nás tlačí do toho, aby na každém balení byl vedle obsahu kalorií a tuku i obsah soli," připomněl profesor. Akce na zvýšení povědomí o nebezpečí nadměrného solení by podle něj měly směřovat i na výrobce, ti prý ale většinou snižovat obsah soli nechtějí. Sůl konzervuje, zlepšuje chuť, a tak zvyšuje prodej.

Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) doplnila, že pro školy se chystá interaktivní programy, kde si děti vyzkoušejí, jak zkusit nahradit sůl, a dozvědí se, jaké množství soli je doporučeno. "Ukazujeme jim třeba celoživotní spotřebu na čtyřech pytlích soli oproti doporučené, kterou tvoří jeden pytel, aby si to názorně představily," řekla. Děti dostanou i zdravé recepty, semafory jim označují vhodné a nevhodné potraviny.

Od září 2015 běží studie sledující obsah soli ve školních obědech. Z náhodně vybrané jídelny se odebere vzorek oběda, určí se množství soli a dalších látek. Projekt potrvá do konce roku 2016, pak bude vyhodnocen.

Zdroj: novinky.cz
Brokolicová pomazánka
4 min. dusíme brokolici, kapustu či jinou zeleninu na vodě se sojovou omáčkou. Na oleji orestujeme cibulku s lahůdkovým droždím. Vše rozmixujeme s česnekem, uzeným tofu, slunečnicemi, solčankou, citronem a bylinkami.

Ovocné smoothie pro silné kosti
Na sucho rozmixujeme sezam, mák, chia semínka. Smícháme s banány, pomerančem, pár švestkami a datlemi citron.šťávou. Přidáme, 1 PL zeleného ječmene, 1 čl kurkumy a ½ čl kayenského pepře. Doředíme sojovým mlékem, dochutíme vanilkou.

Ovocný řez
Uděláme těsto z 5 banánů, pohankové a kukuřičné kaše. Ochutíme rozinkami, stévií a karobem. Zahustíme ovesnou moukou a lněným semínkem. Rozetřeme na plech a upečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 30 minut. Náplň V mixeru rozmixujeme 8 banánů, broskvový kompot, 5 kukuřičných vanilkových pudinků, celý citron, pár kapek vanilky a stévie, 1 PL kurkumy a 3 dl slunečnic. Přidáme 2 dl vody a uvaříme do hustého krému, který nalijeme za tepla na karobový korpus. Nahoře posypeme kokosem.

Bezlepkový celozrnný chleba
3 dl mletého lněného semínka, 1 l vlažné vody a 1 kostka droždí, 3 dl pohankové mouky, 3 dl kukuřičné mouky, 2 dl sojové, ovesné či bezlep.mouky, 1 PL soli a kmínu, špetka vit. C, 1 dl chia semínek. Vše smícháme, prohněteme a ve vymazané formě necháme nakynout. Vložíme do trouby vyhřáté na 200 °C a pečeme 10 minut, pak snížíme na 170°C a pečeme dalších 20 minut.

Čočkové karbenátky
1 litr vařené čočky scedíme a ochutíme cibulkou restovanou na oleji a lahůdkovém droždí, sojovou omáčkou, solčankou, praženým mletým sezamem, saturejkou drceným kmínem a provensálským kořením. Vše zahustíme kukuřičnou, ovesnou či pohankovou moukou. Hmotu buď vložíme do vymazaného pekáče a pečeme 30´na 175°C nebo z ní formujeme karbenátky a pečeme na peroutkou vymazané pánvi.

Bezlepkové buchty
V 3/4 l teplé vody rozpustíme kostku kvasnic, přidáme 1 Pol.lž. cukru, 2 PL lecitinu, vit. C a necháme vykvasit. V misce smícháme mouky cca po 2 dl: kukuřičnou, pohankovou, lněnou, 1 dl škrobu příp. 2 PL chia semínek gumy na zpevnění tvaru. Osolíme a smícháme s vodou a droždím. Vypracujeme řidší těsto na buchty. Nechá-me ½ h vykynout. Pak je rozložíme na plech a nahoru roztíráme nádivku, nebo pokládáme ovocem a posypkou. Opět necháme ½ h nakynout. Pečem 30 min. na 175° C. Nádivku můžeme udělat např. - z dušených jablek s rozinkami a citron.šťávou, zahuštěnými kokosem a trochou ovesné mouky - nebo z meruňkové marmelády zahuštěné mletými vlašskými ořechy - či povidly s dušenými jablky a mletým mákem - nebo tofu ala tvarohovou nádivkou z 1 kostky bílého tofu, 1 l dušených jablek, 1 celého citronu, šálku ovesné mouky a 3 vanilk. kukuř. pudinků, 1 PL kurkumy, stévie na doslazení a pár kapek vanilky. Vše rozmixujeme, krátce povaříme a klademe na těsto. Zdravá posýpka: na rozložené zavařené či čerstvé ovoce sypeme posýpku z 1,5 dl vody, 2 vanilkových pudinků, stévie na oslazení a kokosu na dohuštění.

Makové kuličky
Rozmixujeme mák, lněné a chia semínka. Vmícháme je do šálku hustě uvařené kaše z jáhlů, miličky či pohanky. Osladíme domácí marmeládou, povidly či rozmixovanými švestkami a datlemi v trošce vody. Přidáme pár kapek vanilky a vytvoříme husté těsto na kuličky. V případě potřeby zahustíme karobem, mákem či sušenou instantní kaší. Do středu kuliček vkládáme mandli a po vykoulení je obalujeme v kokosu, karobu, sezamu či mletých ořeších. Souhrn: Strava na posilu kostí a kloubů je především rostlinná, zbavená živočišných produktů, bílého cukru a někdy i lepku. Stimulující vliv mají především zelené potraviny (řasa chlorella, zelený ječmen, divoké bylinky..), dále zdroje proti artritidě používejme přír.ATB – česnek, cibule, řeřicha, stévie, tymián, rozmarýn, kurkuma, kayen, zázvor,černý bez plody, lichořeřišnice, rakytník, kustovnice, citrusy… Jezme mák, sezam, zelenou listovou zeleninu, sušené švestky, fíky a ořechy. Pijme šalvěj, heřmánek, mátu či tymián a nezapomeňme na víru, naději, odvahu a vděčnost, jež posilují tvorbu léčivých hormonů pro aktivaci naší imunity.

GREENBAR - veganská jídelna na Tylově ulici v Kroměříži

vegan-food-selection-t.jpg
Tento týden od 25.-29.3.2019 bude z technických důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení.
Horečkovou koupel bychom si nikdy neměli dělat o samotě. Pokud si nemůžeš zajistit odborníka, postačí blízká osoba s pozitivním přístupem k terapii a dostatečně informovaná o možných rizicích. Horečkovou koupel bychom si neměli dělat častěji než dvakrát týdně, pokud to není nevyhnutelně nutné. Časté používání vede spíše k oslabení, protože dochází ke ztrátě minerálů.

Bylo dokázáno a ověřeno, že existuje kritická teplota, nad jejíž hranici jsou nemožné veškeré formy života. Ukázalo se, že tato hranice je vyšší u zdravých tkání než u rakovinových, virů a bakterií. Zdravé tkáně se naruší až při teplotě 43 °C, rakovinovou tkáň ničí už teplota 39°C. Opakovanými koupelemi s ústní teplotou 40 až 42 stupňů, lze předejít rakovině a je to výborný doplněk léčby rakoviny. Koupele o takto vysoké teplotě by měly trvat půl hodiny až hodinu. V některých léčebných zařízeních tyto koupele se stálou teplotou přes 40 stupňů, jsou prováděny i pět hodin bez přestání, ale zde je nutné připomenout níže zmiňované pití slané vody, studené obklady a čerstvý vzduch.

Horká aplikace jakéhokoliv druhu snižuje zásaditost krve. Je tedy potřeba, abychom každou horkou aplikaci ukončili některou ze studených aplikací, čímž se obnoví normální zásaditost krve. Je dobré, aby v místnosti nebyl horký vzduch, protože ten brání výměně plynů v plicích a tím vylučování odpadu přes plíce a zrychluje dýchání. Prospěšný je naopak kontakt rukou s tělem pacienta (hlazení ve vlasech a po obličeji). Vede to k produkci endorfinů (upokojujícího) hormonu.

Je vhodné si před horečkovou aplikací na několik minut zacvičit a rozproudit krevní oběh. V žádném případě tě však nesmí před koupelí ze cvičení nic bolet. Proceduru začni jen pokud jsi zahřátý, i kdybys předem musel použít horkou koupel nohou nebo nějaký zábal. Důležité je mít urovnané vztahy s přísedící osobou a také pořádek v místnosti a klid.
Vyhni se jakémukoliv vyrušování. Během pobytu ve vaně je příjemné velmi jemné masírování končetin malým kartáčkem, které si můžeš provádět sám. Nejez před ani po koupeli a pokud možno vyhni se i lékům.

Hydroterapie vyvrcholí změknutím kůže, čímž se vytvoří skvělá výstupní brána pro toxiny a odpad z těla.
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní.

Koupele při ústní teplotě 41,1°C můžeme dosáhnout už za 60 minut, u některých pacientů to však bude trvat déle. Při takto vysoké teplotě člověk ztrácí kilo i více vody, proto je nutné hodně pít čistou vodu. Pokud aplikace trvá déle než hodinu (u slabších pacientů dříve), ztrácí tělo hodně ze své zásoby chloridů. Je potřeba vypít roztok soli ve vodě. Do litru vody dej jednu vrchovatou kávovou lžičku mořské soli (nebo obyčejné kuchyňské).

Je potřeba sledovat puls. Puls s každým zvýšením teploty o jeden stupeň se zvyšuje asi o 6 úderů za minutu. Většina pacientů má kolem 120, někteří až 150. Ale puls nesmíme nechat vstoupit přes 160. okamžitě musíme snížit teplotu vody o jeden stupeň a použít cokoliv na snížení pulsu pod 140 anebo ještě níž. Jinak je potřeba koupel ukončit.

Je potřeba, aby nedošlo k přehřátí hlavy, proto ji stále udržujte v chladu. Zvýšením teploty nad 40 stupňů se snižuje funkce mozku, studené aplikace pomáhají, aby se mozek nepřekrvil. Pokud je koupel dlouhá a intenzivní, nech si dávat studené obklady i na šiji. Studené obklady použij vždy, pokud je aplikace delší než deset minut a teplota nad 37,8°C.

Intenzita tepla a délka pobytu ve vaně závisí na požadovaném účinku a typu nemoci. Níže uvádím použití a přibližné ústní teploty při koupeli podle Mudr. Agathy Trash. Při této léčbě se hlavně v začátcích používání nikdy nepřeceňuj.

Postup léčení horečkou

· Mírně si zacvič, pořádně se napij čisté vody a osprchuj se (pokud možno co nejdůkladněji pomocí kartáče)
· Změř si teplotu v ústech
· Lehni si do připravené vany teplé, snesitelné vody
· Pokud pokrčené nohy, ramena nebo jiná část těla není ponořená, přikryj ji ručníkem
· Pohodně si opři hlavu např. o polštářek
· Přísedící osoba ti po chvíli připustí a rukou rozmíchá horkou vodu
· Chvíli se aklimatizuj a znovu si nech připustit horkou vodu - pozor na opaření
· Mezitím pij vodu a měř si v ústech teplotu
· Tvůj pomocník ať ti otírá pot z obličeje a občas kontroluje na ruce tep (pokud možno ruce měj stále ponořené)
· Nech si připouštět postupně vodu, neunáhluj se a postupně se aklimatizuj
· Pokud cítíš slabost nebo mdlobu, nech si dát na hlavu ledový obklad (postačí sáček mražené zeleninyJ nebo se nech otírat studenou látkou. Máš-li slabší srdce dávej si obklady již od začátku a to i na srdce. Zde je budeš muset měnit častěji
· Měř si teplotu a pij
· Při ukončení pomalu vstaň, nech se osprchovat studenou vodou, nebo aspoň nohy - studená voda je po horké koupeli mnohem snesitelnější než za normálních aplikací
· Pořádně se utři a zabal, možná zvlášť poprvé nebo při vysokých teplotách toto sám nezvládneš, počítej tedy s tím, že tvůj pomocník by měl být schopen tě udržet nebo podepřít
· Ulehni do předem připravené postele a zabal se do ručníků a přikrývek. Je velice vhodné mít hlavu u pootevřené okna, pokud neproudí velmi studený vzduch. Částečně to nahradí studené obklady, které budeš možná i nadále potřebovat
· Nech se otírat, lež v klidu a pij vodu
· Nech si změřit v ústech teplotu a tep
· Nakonec se jdi osprchovat (pozor na prochladnutí přechodem z koupelny a do koupelny) vlažnou vodou a mírně si zacvič.

Jak to zvládali jiní a na co dát pozor

Asi polovina pacientů, kteří měli ústní teplotu přes 40 stupňů si při i po koupeli stěžuje na několikahodinové bolení hlavy. Asi třetina pacientům je špatně a zvrací. Vyskytuje se i bolest svalů, mdloba, ztráta vědomí, mírné blouznění, malé plyskýře na kůži (horečkové puchýře) anebo opar na rtech. Horečky s ústní teplotou do 38,9 jsou bezpečné i pro domácí léčbu a můžeš si je dělat v podstatě sám. Léčení horečkou snižuje krevní tlak, což může vyvolat mdloby. Není vhodné dělat horečkové koupele při ztrátě krve, srdečním onemocnění a zvýšené činnosti štítné žlázy.

Užitečné účinky umělé horečky

1. Nárůst počtu bílých krvinek v periferní krvi.
2. Z bílých krvinek se uvolňují chemické látky, které způsobují, že makrofágy a leukocyty lépe pohlcují cizí elementy a baktérie.
3. Krev rozpaluje pokožku, kde pevné makrofágy můžou pomáhat při očisťování krve a přidat chemické látky, které ulehčují zničení bacilů.
4. Krev se v kůži lépe zbavuje odpadu.
5. Mechanizmy uchovávaní tepla se uvádějí do zpětného chodu a aktivují se mechanizmy výdaje tepla:
A. Zčervenání kůže
B. Uvolnění rukou a odtáhnutí končetin
C. Pocení
D. Hluboké dýchaní
E. Uvolnění svalového napětí, chvěni a husí kůže.

Co potřebuješ

Miska s ledovou vodou, několik ručníků, několik utěrek, teploměr na měření teploty v ústech, teploměr na měření teploty vody (není nezbytně nutné), malý polštářek pod hlavu, židlička pro pomocníka, sklenice s vodou a slámka.

Použití
· Chřipka, prochladnutí, bolest v krku, rýma (od 38 do 39,5°C)
· Virové infekce, jako i herpes virus, borelioza aj. (od 39 do 40,5 °C)
· Bolest jakékoliv části těla (od 38 do 39,5°C)
· Vysoký krevní tlak (38,5°C)
· Lupenka, revma (od 38 do 39,5°C)
· Kapavka, syfilis a další venerické nemoci (od 41,1 do 41,7°C)
· Artritida (od 38 do 39,5°C)
· Rakovina (od 38,3 do 41,5°C)
· Impetigo (38,9°C)
· Skleróza multiplex - jen s přísedícím pomocníkem (od 37,8 do 40 °C)
· Nervozita
· Nespavost
· Astma
· Poruchy menstruačního cyklu (od 38 do 39,5°C)
· Horečka - při speciálních parametrech a době trvání, viz tabulka níže

Léčení horečky pomocí horečkové koupele

Horečková koupel pomáhá při léčbě horečky, čím vyšší je horečka, tím nižší teplota vody a kratší doba pobytu v ní. Cílem je, aby organismus místo uchovávání tepla změnil mechanismus na výdej tepla a aby se stimuloval imunitní systém. U dětí mladších půl roku stačí 5 sekundové koupele a následné polévání studenou vodou. U dětí je možné opakovat proceduru každé dvě hodiny. Při delších a častějších aplikacích pozor na ztrátu minerálů, viz pití solné vody. Koupel je i při vysoké teplotě dobře snášena a to i psychicky. A velmi účinná.
Hlavu udržuj od začátku v chladu. Po každé aplikaci ulehni do postele, pokud je horečka příliš vysoká, nesnaž se přílišným zabalením a zakrytím vyvolat udržení teploty.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one