Tento týden máme zavřeno, opět otevíráme v úterý 2. ledna. Těšíme se na vás!
Doporučovaný denní příjem soli pro děti od čtyř do šesti let věku jsou tři gramy, od pěti do deseti let pět gramů a všech starších do šesti gramů. Čeští muži denně přijímají 14,5 gramu soli a ženy 10,4 gramu. To je podle člena výboru pediatrické společnosti profesora Jana Jandy trojnásobná spotřeba oproti doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pokud rodiče sami hodně solí, nešetří se solí ani v dětské stravě. Sůl dodává jídlu chuť, dětem pak už méně osolené jídlo nechutná. Tělo si na sůl navykne a děti solení požadují. Navíc po slaném je žízeň, děti ji zahánějí sladkými nápoji. Vedle zvýšeného tlaku z přemíry soli tak jsou děti ohroženy i obezitou, řekl Janda.

Zvýšené hodnoty tlaku, tzv. prehypertenzi, má podle Jandy už řada náctiletých v Česku. Při nezměněném jídelníčku se mohou během pár let dopracovat k vysokému tlaku. Ten zvyšuje riziko mrtvice a infarktu, ale i řídnutí kostí, astmatu a v pozdějším věku i nádorů žaludku.

Pediatři se v ordinacích věnují osvětě, odborná společnost připravuje se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) osvětové akce pro rodiče i děti. "My to děláme proto, že se prokázalo, že zvýšený příjem soli je spojen se zvýšeným tlakem. Asi polovina českých dospělých mužů a třetina dospělých žen má hypertenzi, které se také říká tichý zabiják," řekl Janda.

Důležité hlídat obsah soli
Rodiče sami podle profesora mohou ovlivnit příjem soli u dítěte jen ze zhruba 20 procent tím, že při vaření méně solí a na stůl nedávají slánku na dosolování. Asi 80 procent soli nosí v nákupech ze supermarketů a značné dávky jsou i v jídle z řetězců rychlého občerstvení.

"Pokud chtějí rodiče množství soli hlídat, znamená to při nákupu vybírat zboží a dívat se na etikety. WHO i EU nás tlačí do toho, aby na každém balení byl vedle obsahu kalorií a tuku i obsah soli," připomněl profesor. Akce na zvýšení povědomí o nebezpečí nadměrného solení by podle něj měly směřovat i na výrobce, ti prý ale většinou snižovat obsah soli nechtějí. Sůl konzervuje, zlepšuje chuť, a tak zvyšuje prodej.

Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) doplnila, že pro školy se chystá interaktivní programy, kde si děti vyzkoušejí, jak zkusit nahradit sůl, a dozvědí se, jaké množství soli je doporučeno. "Ukazujeme jim třeba celoživotní spotřebu na čtyřech pytlích soli oproti doporučené, kterou tvoří jeden pytel, aby si to názorně představily," řekla. Děti dostanou i zdravé recepty, semafory jim označují vhodné a nevhodné potraviny.

Od září 2015 běží studie sledující obsah soli ve školních obědech. Z náhodně vybrané jídelny se odebere vzorek oběda, určí se množství soli a dalších látek. Projekt potrvá do konce roku 2016, pak bude vyhodnocen.

Zdroj: novinky.cz
Pití citrónové vody po ránu posiluje imunitu a obranyschopnost těla
Citróny obsahují spoustu vitamínů, mimo jiné také vitamín C, který je vhodný doplňovat zejména v období chřipkové sezóny. Mimo jiné malé žluté plody obsahují i všechny důležité vitamíny skupiny B, vápník, železo, draslík, hořčík či vlákninu. Důvodů, proč citrónovou vodou začínat každé ráno, je ale daleko víc.
Největší hodnotný podíl zabírá vitamín C, který je hlavním prvkem zlepšujícím imunitu lidského organismu. Ten je vhodný potravinami doplňovat zejména v období chřipkové sezóny.

Citrón při stresu
Hladina vitamínu C v lidském těle závisí mimo jiné na tom, zda je člověk ve stresu, nebo má jinak oslabený imunitní systém. Pití citrónové vody se doporučuje zejména při velké psychické a fyzické zátěži.

Vitamín C obsažený v tomto ovoci také podporuje produkci kolagenu v pleti, čímž udržuje pleť mladistvou a zářivou. Obsahuje antioxidanty, které chrání pokožku před zhoubným vlivem volných radikálů, UV zářením, nečistotami a toxiny.

Pozor na sklovinu
Pokud se rozhodnete do svého ranního rituálu zařadit pití šťávy z čerstvě vymačkaného citrónu, nikdy nevynechejte vodu. Citrónová šťáva sama o sobě totiž může naleptávat sklovinu zubů, proto ji vždy řeďte s vodou (nejlépe vlažnou) a ústa následně vypláchněte vodou.

Citrónová voda pomáhá ke správné funkci střev, urychluje trávení a také odchod odpadních látek z těla. Je skvělou prevencí proti zácpě či průjmu, má protizánětlivé účinky a vyrovnává pH v těle. Snižuje také nezdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Pozitivní vliv na vnitřní orgány
Látky obsažené v citrónu se vstřebávají do krve a putují do jater, kde podporují jejich funkci a produkci enzymů.

Citrón je také zdrojem draslíku, který je nezbytný pro dobrou funkci nervové soustavy a udržování normálního krevního tlaku.

Krom toho mají látky obsažené v citrónu účinky antibakteriální a protirakovinné.

Zdroj: novinky.cz

GREENBAR - veganská jídelna na Ztracené ulici v Kroměříži

51cc29e1892380cadcbf0600.jpg
Týden od 12.- 16. 11. 2018

„Proto, jestliže je někdo v Kristu, je nové stvoření. Staré věci pominuly, hle, vše je nové! To všechno je pak z Boha, který nás se sebou smířil skrze Ježíše Krista a dal nám službu toho smíření totiž že Bůh byl v Kristu, když smiřoval svět se sebou, nepočítaje lidem jejich hříchy. A slovo o tom smíření svěřil nám. Proto tedy jako Kristovi velvyslanci prosíme na místě Kristově, jako by skrze nás žádal Bůh: Smiřte se s Bohem.“ 2. Korintským 5,17-20

PONDĚLÍ

Polévka: zeleninová BL

Květákový mozeček, brambory BL

Hlívový guláš, špaldové placky, rýže BL

Rýže s jablky hrušková poleva BL

Salát: míchaný s rajčaty a cibulí, ovocný s kiwi

ÚTERÝ

Polévka: kyselice BL

Dušená mrkev, cizrnová sekaná, brambor BL

Kroupový Kuba, žampionová omáčka

Jáhly s mákem BL, BC

Salát: řepový s kyselým zelím, ovocný s pomerančem

STŘEDA

Polévka: čočková BL

Zelenina „Čína“ s fazolemi, rýže BL

Bramborové placky, česneková poleva BL

Salát: celerový s mrkví


ČTVRTEK

Polévka: pórková BL

Pečená řepa s tofu, bramborová kaše BL

Pohankové rizoto, brokolicová poleva BL

Salát: míchaný s ředkvičkou a pórkem

PÁTEK

Polévka: žampionová BL

Těstoviny zapečené se zeleninou, hokaido poleva

Fazole na paprice, rýže BL

Rýžová kaše s datlemi BL, BC

Salát: zelný s mrkví, ovocný


NABÍDKA HOTOVÝCH JÍDEL: denně od 11:30 do 14.30.
CENA STANDARTNÍHO MENU : 89,- Kč, dětské menu 74,-Kč
BL – bezlepkové jídlo
BC – jídlo bez cukru
Plody nejčastěji podobné hrušce a také jejich chuť daly základ českému botanickému názvu hruškovec přelahodný (Persea gratissima, Persea americana). Ten se však nevžil a dnes všichni používáme mezinárodně známý název avocado. Do Evropy ho dovezli z Nového světa Španělé a dnes se tato stále zelená vavřínovitá rostlina, která např. ve střední Americe dosahuje výšky až dvaceti metrů, pěstuje ve všech tropických a subtropických zemích. Do střední Evropy se avokádo dováží především z Izraele a zemí kolem Středozemního moře.
Plody, většinou hruškovitého tvaru, ale i kulaté, barvy zelené až nafialovělé, s velkou peckou, jsou považovány za nejkvalitnější salátové ovoce, často připravované jako zelenina. V gastronomii je avokádo považováno takříkajíc za přírodní koktejlovou misku. Dutina vypeckovaného, podélně rozkrojeného plodu se používá pro nejrůznější náplně, sladké či kyselé, podle čehož se dál samozřejmě řídí i výběr nápojů. Vyznačují se mimořádně vysokým obsahem tuku - od dvaceti do třiceti procent. Jde však o nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Avokádo tez zmírňuje neurodemitidu. Bílá až zelená dužnina obsahuje vitamíny B a E ve velkem množstvi a na čtrnáct minerálních látek, z nichž jsou nedůležitější draslík, fosfor, vápník a železo. Avokádo vám zaručí zdravou a pěknou kůži. Vyrabi se z něj řada regeneračních pleťovych krémů.
Avokádo, původem ze Střední Ameriky, má pověst nezdravě tučné zeleniny. Proto mu také Američané říkají máslová hruška. Zelený plod střední velikosti obsahuje třicet gramů tuku, tedy stejně jako patnáctidekový karbanátek. Nejnovější výzkumy však ukazují, že tuk obsažený v této zelenině může přispívat ke snížení cholesterolu v krvi a chránit tak organismus před srdečními chorobami. Podle časopisu American Journal of Medicine to dokázalo šestnáct na sobě nezávislých studií. Už po týdnu každodenních dávek kleslo množství cholesterolu v krvi o sedmnáct procent u všech pětačtyřiceti dobrovolníků, kteří se zúčastnili výzkumu v mexickém výzkumném středisku v roce 1996. Tuk v avokádu totiž patří do skupiny nenasycených, a tedy prospěšných tuků. Představuje proto ideální náhradu za tuky živočišné. Američtí odborníci, kteří donedávna nabádali národ potýkající se s obezitou, aby volili méně tučnou zeleninu, museli změnit názor. Dnes doporučují zařadit pravidelně avokádo do jídelníčku, třeba mazat na chleba místo másla nebo margarínu. Podle nich je však přesto třeba mít na paměti, že avokádo patří mezi kaloricky vydatné potraviny


Avocado se konzumuje syrové. Plod rozkrojíme podélně a protisměrným otáčením obou polovin jej zbavíme pecky. Dužninu, pokud je perfektně uzrálá, tedy měkká jako máslo, vyjíme lžičkou až k samotné slupce. Ovoce si přidržujeme jednou rukou a v druhé máme lžičku. Pokud někdo se rozhodne naporcovat avokádo na menší plátky, tak je možné samozřejmě použít příbor, můžeme případně pokapat citrónem. Je možné ho použít jako předkrm, jako přílohu k masu či do různých salátů. Lze z něj připravovat nejrůznější pomazánky. Jsou však chutné i pouze osolené či opepřené.
Předal jsem tento soubor mnoha lidem a vlastně jsem zapomněl popsat jak vlastne avokado vybirat v obchodě. Nejlepe je koupit úplně tvrdé a zelené, bez černých nebo změklých skvrn. Pozor nedá se jist, je potřeba, aby dozrálo. Skladujte ho v chladu jako třeba jablka. Mam ho asi 3 týdny v lednici dole se zeleninou. Zralé avokádo musi byt na omak malinko měkké a jeho barva je tmavě zelená, u některých druhů rovnoměrně skoro černá. Kůra nesmí být nakrabacená, to by znamenalo, že už má namále a začne se brzo kazit. Můžete si takové rovnou koupit i v obchodě, ale dejte pozor ať není otlučené. Zacházejte s ním jako s jablky.

Dalsi zajimavosti nejen o avokádu
SDM, 18.12.00 - K zajímavým výsledkům došli japonští vědci z univerzity v Šizuoce. Na laboratorních potkanech, u kterých předem vyvolali poškození jater galaktosaminem, zkoumali účinky 22 různých plodin. Sledování hladin jaterních enzymů ukázalo, že konzumace avokáda má nečekaně příznivý vliv na regeneraci poškozených jater. Podle názoru dr. Kimio Sugijamy v sobě avokádo skrývá netušený potenciál zvláště v regeneraci jater, poškozených virovou hepatitidou. V referátu, předneseném na Mezinárodním chemickém kongresu států Pacifické oblasti, sice Sugijama přiznal, že zatím není zcela jasné, zda má avokádo stejně prospěšné účinky i na jaterní funkce u lidí, nejasný zůstává i přesný mechanizmus působení 5 komponentů s hepatoprotektivními účinky, které avokádo obsahuje, to však podle jeho názoru neznamená, že by jeho konzumace nepřinášela lidem jednoznačný prospěch. Avokádo totiž obsahuje nejen velká množství vitamínů C a E, vlákniny, folátů a draslíku, ale i značné množství mononasycených tuků, které snižují hladiny LDL cholesterolu v krvi. Zda je avokádo skutečnou „zdravotní bombou“ ukáží až další podrobné výzkumy.

Banány - vitamin B6 reguluje výstabu a přestavbu bilkovin; mangan aktivuje enzym, které snižují hladinu cholesterolu.

Kaki hurma - ovoce s nejvyšším obsahem BETA-CAROTENU, které chrání kůži před nepříznivými vlivy prostředi; vitamin C působí proti nachlazení.

Ředkvičky - allylovy hořčičný olej dezinfikuje a posiluje obranu proti bakteriím a choroboplodným zárodkům; obsahují také železo.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one